Sausio 31 d. Alytaus muzikos mokyklos koncertų salėje, po ilgos septynerių metų pertraukos, vyko festivalis „Ekrano melodijos“. Jo metu jaunieji Muzikos mokyklos ir Jaunimo centro mokiniai atliko garsiausias melodijas iš populiarių ar kino klasika tapusių filmų, o tuo pat metu ekrane buvo transliuojamos šių filmų ištraukos. Koncerte nuskambėjo 30 kūrinių, kuriuos atliko 55 moksleiviai.
Nebyliojo kino laikais, kai technologijos dar neleido įrašyti ir sinchronizuoti garso su vaizdu, filmų seansai nebuvo visiškai tylūs. Kadangi nebylieji filmai neturėjo dialogų ar garso efektų, jų emocinę atmosferą ir dramatiškumą padėdavo perteikti gyvai atliekama muzika. Instrumentalistai – pianistai, vargonininkai, netgi nedideli orkestrai – stebėdavo filmą ir akimirksniu reaguodami kurdavo tinkamą muzikinį foną, atitinkantį ekrane rodomą veiksmą.
Kiekvienas pasirodymas būdavo unikalus, nes atlikėjai dažnai improvizuodavo arba pritaikydavo iš anksto paruoštus muzikinius fragmentus, kurie sustiprindavo filmo emocijas – nuo įtampos ir dramos iki komedijos ir romantikos. Kai kuriuose didžiuosiuose kino teatruose būdavo net specialiai parengti muzikantai ar orkestrai, turintys atskirą repertuarą konkretiems filmams.
Be to, muzika ne tik papildydavo veiksmą, bet ir turėjo praktinę funkciją – ji užgoždavo projektorių ūžesį ir kitus techninius garsus, kurie galėjo trikdyti žiūrovų patirtį. Vėliau, kai atsirado garsinis kinas, gyvai atliekama muzika kine prarado savo reikšmę, tačiau jos poveikis niekur nedingo. Būtent dėl šios tradicijos kino muzika tapo tokia svarbia meno dalimi – ji ir šiandien padeda formuoti filmų atmosferą, stiprinti emocinį poveikį bei kurti neišdildomus prisiminimus žiūrovams.
Šių metų festivalio organizatoriai džiaugiasi išsiplėtusia festivalio geografija – į renginį pirmą kartą atvyko Jaunimo centro „Bel Canto“ studijos vokalistai: solistas Darvinas Tamulynas, Ugnė Čaplikaitė bei trio „Bel Canto“ – Ieva Brazauskaitė, Urtė Skrabulytė ir Ūla Baciuškaitė. Juos parengė mokytojos Asta Pilypaitė ir Aldona Ramanauskaitė.
Mokytojai išradingai parinko muziką, kuri atspindėjo filmų garso takelių žanrinę bei stilistinę įvairovę. Seniausias kūrinys, sukurtas prieš 65 metus, – tai Džėjaus Livingstono ir Rėjaus Evanso „Que Sera, Sera“ („Kas bus, tas bus“) iš filmo „Žmogus, kuris per daug žinojo“. Jauniausias kūrinys, vos 3 metų, – „Tau visas dangus“ iš filmo „Drugelio širdis“, kurio muziką sukūrė Paulius Jasiūnas, o žodžius – Modesta Jurgaitytė.
Koncertas nebūtų įvykęs be talentingų ir atsidavusių mokytojų: Violetos Ligeikienės, Neringos Miliauskienės, Rūtos Vaičaitienės, Daivos Martikonytės, Ingridos Kriščiūnienės, Ritos Frendzelienės, Dainiaus Platūkio, Sauliaus Bučinsko, Dianos Klemkaitės, Ilonos Vasiliauskienės, Audronės Venckūnienės, Violetos Prakapavičienės, Sonatos Bazevičienės ir Linos Abromavičienės. Taip pat prie renginio prisidėjo ir Jaunimo centro mokytojos Aldona Ramanauskaitė bei Asta Pilypaitė.
Justina Jočytė-Orinienė, muzikos mokytoja metodininkė