Meistriškumo kursai Belgijoje

Vasario 20–24 dienomis Braine l’Alleud miestelyje, visai šalia Briuselio (Belgijos Karalystė), miesto Muzikos Akademijoje visą savaitę skambėjo styginių instrumentų muzika – vyko XXIII ansamblinės ir orkestrinės muzikos kursai MusicA Braine l’Alleud. Šie kursai skirti profesinių muzikos atlikimo įgūdžių tobulinimui ir asmeninės raiškos ugdymui. Kadangi ši muzikos savaitė vyksta jau daugybę metų, tad ir dalyvių suvažiavo iš įvairiausių pasaulio šalių: stygininkai suplaukė į Belgiją iš Lietuvos, Vengrijos, Čekijos, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Prancūzijos, Argentinos. Visi jie siekiantys tapti profesionaliais muzikos atlikėjai – vyresniųjų klasių konservatorijų moksleiviai ir aukštųjų mokyklų studentai. Tarp jų, vykau ir aš, Kristina Zubrickaitė, III kurso Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos studentė ir Alytaus muzikos mokyklos violončelės mokytoja, tobulinti savo turimas instrumento valdymo žinias ir plėsti muzikinės interpretacijos suvokimą.

Visą savaitę, kasdien, su dalyviais dirbo nuostabūs savo srities profesionalūs atlikėjai ir pedagogai. Smuikininkams meistriškumo pamokas vedė dėstytojos Dalia Šešelgienė (Lietuva), Kati Sebestyen (Vengrija), altistams dėstė Pierre-Henri Xuereb (Prancūzija), Maxime De Petter (Belgija), o violončelistes tobulino dėstytoja Ramutė Kalnėnaitė. Taip pat, kiekvienas dėstytojas dirbo kartu rengiant po vieną orkestrinį kūrinį su solistu iš savo klasės, kurie suskambėjo finaliniame koncerte penktadienį. Dėstytojų surengtas antradienio koncertas atidarė šią muzikos savaitę ir sujaudino dalyvius iki širdies gelmių: tai buvo nepakartojama proga išgirsti profesionalų atliekamą klasikinę muziką, pamatyti ir išgirsti kaip beveik tobulai yra valdomi instrumentai, jų garsas, grojimo maniera, kaip kiekviena nata yra apgalvota, išjausta ir atiduota klausytojui. Trečiadienio ir ketvirtadienio koncertai buvo skirti įvairių sudėčių ansambliams ir solistams, kurie atliko savo rengtus ir tobulintus kūrinius, skambėjo įvairių kompozitroių muzika, kaip G. Fauré, L. van Beethoven, W. A. Mozart, A. Dvórak, A. Vivaldi, G. P. Telemann ir dar daugiau. Uždaromajame koncerte skambėjo styginių orkestro atliekami kūriniai su solistais: Camile Saint-Saens Allegro Appassionato, op 43.; Antonio Vivaldi I dalis iš koncerto dviems smuikams a-moll; Paul Hindemith-Tauermusik, Music of Mourning arr. altui ir orkestrui, ir Gretty Simfonija aranžuota stygynių orkestrui.

Nuskambėjus paskutiniams akordams, Gretty simfonijos melodijos dar ilgai sukosi galvoje, bet kartu maišėsi mintys, jog praėjo tokia įtempta ir turininga savaitė, po kurios grįžti atgal buvo keista. Tačiau gražiausia yra parsinešti įsikvėpimą tobulėti toliau ir įgytus įgūdžius pritaikyti kiekvienos dienos praktikoje. Įspūdinga susitikti ir pažinti kitus jaunuosius atlikėjus ieškančius savęs, savo grojimo tapatybės ir išgirsti jų požiūrį į muziką, kuris nors ir skirtinguose pasaulio kampuose, yra labai panašus, bet kartu ir labai savitas. Nepaisant visų kelionės sunkumų kilusių oro uoste, kelionė dar ilgai išliks atminty, kaip ir svarstytini pasiūlymai vasarą dalyvauti kursuose Prachoje ir Budapešte. O kol kas dar tik kovas, ir už lango žiemiškas oras, bet svarbiausia nepamiršti, kad iš tikrųjų muzika sujungia nepaprastai ir vienas koncertas kartu sujungia skirtingus žmones, o ateities perspektyvoje primena apie taurias akimirkas, net ir nebeturint kontakto. Tik tai nesvarbu, nes mes prisimename, o kartais ir tereikia mažo prisiminimo, jog diena nušvistų ir toliau paėmus instrumentą į rankas galėtume groti.

Kristina Zubrickaitė, Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos III kurso studentė ir
Alytaus muzikos mokyklos violončelės mokytoja

admin
Author: admin